Knauf Knauf

Statik Tasarım

Weiter

Statik

kapı güçlendirme

Alçıpan® Bölme Duvar konstrüksiyonu hazırlanırken, kapı boşluğu alt Duvar U Profil kapı boşluğuna göre kesilerek hazırlanır. Kapı / pencere boşluğunun her iki yanına 2 mm kalınlıkta UA Profiller veya kuvvetlendirilmiş (içine ahşap takoz konularak veya Duvar U Profil ile sarılarak) Duvar C Profiller kullanılmalıdır. Kapı/pencere üst lentosu ile pencere alt lentosu Duvar U Profilinden hazırlanır. Duvar U Profiller kapı/pencere genişliğinden yaklaşık 20 cm daha uzun kesilerek her iki kenardan eşit mesafe bükülerek uygun vidalarla kenarlardaki UA veya Duvar C Profillere sabitlenir.

konsol yükler

Alçıpan® bölme duvar sistemlerinde, uygulanan duvarların üzerine uygun Alçıpan® dübelleri ile yük taşıtmanız mümkündür. Buna göre her iki taraftan tek kat uygulanan Alçıpan® bölme duvar sistemlerinde (Knauf W111 sistemi) taşınabilecek maksimum yük 0,40 kN/m’dir. (Aşağıda sol grafik) Her iki taraftan çift kat uygulanan Alçıpan® bölme duvar sistemlerinde (Knauf W112 sistemi) ise taşınabilecek maksimum yük 0,70 kN/m’dir. (Aşağıda sağ grafik) Bu değerler, 1 metre genişlikte ve 60 cm derinlikte bir konsol yük için verilen değerdir. Asılacak yükün genişliğine ve derinliğine göre bu yük değişir. Bu grafiği kullanarak dolap, TV ünitesi gibi konsol yükleri ek bir konstrüksiyona gerek kalmadan asmak mümkün olabilmektedir.

Uygulanacak uygun Alçıpan® Dübeli, dübelin taşıma kapasitesi ve Alçıpan® kalınlığına bağlı olarak belirlenmelidir.

duvar güçlendirme

Ankraj yerleri önceden belli olan lavabo veya banyo aksesuarları gibi yüklerin asılmasında 2 mm sac kalınlığında 1,5 kN/m taşıma kapasitesine sahip UA profili önermekteyiz.

Duvar C aks aralıklarını bozmadan bağlantı yerlerine ilave UA atılarak uygulanabilir. Sistemdeki duvar C profillerin aks aralıklarını bozmadan her bir UA profil tavana ve zemine UA L bağlantı elemanı ile bağlanır. Bu bağlantı da toplamda 4 adet dübel ( tavana ve zemine bağlamak için) ve 4 adet cıvata/ somun (L bağlantı elemanı ve UA profil bağlantısı için) kullanılır.

duvar yükseklikleri

İç duvar yükseklikleri DIN 18183 standartlarında verilen değerlere ve buna göre yapılan testler sonucunda çıkan sonuçlara göre verilen değerlerdir.

Alçıpan® bölme duvar sistemlerinde duvar yükseklik hesabı yada konsol yük gibi statik hesaplamalar hesap yöntemleri ile tam olarak hesaplanamadığı için en doğru sonucu almak için laboratuvarlarda test edilerek sonuca ulaşılır.

Örnek olarak; W112 bölme duvar sisteminin duvar yükseklik değerleri sol görseldeki tabloda belirtilmiştir.

Diğer sistemlerin duvar yükseklikleri için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

teknik@knauf.com.tr

dış duvar yükseklikleri 1
  • dış duvar yükseklikleri 2

Dış cephe duvar yükseklikleri rüzgar yükü hesabına göre tarafımızca kullanılan statik programı ile belirlenmektedir.

Projenizdeki rüzgar yükü ve duvar özelliklerini bizimle paylaşarak size profil kalınlıklarına göre uygulayabileceğiniz yüksekliği önerebiliriz.

teknik@knauf.com.tr

Hesaplamalar

HESAPLAMALAR

Profillerin statik hesabı yapılır.
Profil yük hesaplamaları için bize ulaşın;

Teknik Satış ve Danışmanlık

Knauf A.Ş.

Üniversiteler Mah. 1598 Cad. No:16 06800

Bilkent - Çankaya/ ANKARA

Tel : +90 312 266 4347

Fax: : +90 312 266 5780 / +90 312 266 4506

E-mail : teknik@knauf.com.tr

HESAPLAMALAR

Rüzgar yükü hesaplanır
Rüzgar yükü hesaplamaları için bize ulaşın;

Teknik Satış ve Danışmanlık

Knauf A.Ş.

Üniversiteler Mah. 1598 Cad. No:16 06800

Bilkent - Çankaya/ ANKARA

Tel : +90 312 297 0146 / +90 312 266 4347

Fax: : +90 312 266 5780 / +90 312 266 4506

E-mail : teknik@knauf.com.tr