Knauf Knauf

Güvenlik Sistemleri

Güvenliğinizi Knauf ürünleri kullanarak sağlayın

Knauf Güvenlik Duvarları

Knauf Güvenlik Duvarları size üstün önlemler sunarak daima güvenli tarafta kalmanızı sağlıyor.

Bölme Duvar Güvenlik Sınıfları Kataloğu
Weiter

Bilinmesi Gerekenler

Hasta ve doktorlar için önce emniyet

...

Faydalı radyasyon ve zararlı radyasyon

Hastane ve doktor muayeneleri röntgen incelemeleri yapacaklar ise bu özel korunmuş bir odada yapılmak mecburiyetindedir - sonuçta çalışanlar ve hastalar için yük olabildiğince düşük kalmak zorundadır. Röntgen inceleme odalarında bu nedenle yapısal bir radyasyon korumasına gerek vardır. Bu bağlamdaki kurallar (faydalı radyasyon ve zararlı radyasyon) DIN 6812'de tespit edilmiştir.

Yapısal radyasyondan koruyucu önlemlerin tümünün temel ilkesini röntgen düzeneğinin üreticisi tarafından hazırlanacak bir radyasyondan korunma planı oluşturmaktadır. Çünkü sonuçta gerekli koruyucu tabakanın kalınlığı kullanılan cihaz tipinin tüp gerilimine bağlıdır. Bu arada koruyucu tabaka için koruyucu malzeme olarak daima kurşun kullanımı belirtilmiştir. Tüp gerilimi ne kadar yüksek olursa gerekli kurşun tabaka kalınlığı da o kadar kalındır.

Başka malzemelerden koruyucu tabakalar için koruma etkisi kurşun eşdeğeri olarak belirlenir. Bir malzemenin kurşun eşdeğeri hangi kurşun kalınlığının malzemenin koruma etkisine eşdeğer olduğunu verir. Farklı yapı maddelerinin kurşun eşdeğerlerine ilişkin bilgileri örneğin DIN 6812, Tablo 18'de yer almaktadır. Daha önceden radyasyon için kullanılan ağır beton parçaları günümüzde Knauf radyasyondan korunma sistemleri tarafından kolaylıkla, rasyonel ve esnek bir şekilde ikame edilebilir.

Knauf radyasyondan korunma sistemleri ile radyolojide ve radyoterapide daha düşük gücün kullanımı söz konusudur. Radyasyondan korunma burada koruyucu odayı ayıran parçalar şeklinde kullanılan malzemelerin özel kurşun eşdeğerleri ile sağlanır. Geleneksel olarak kullanılan kurşun levha laminasyonlu alçı plakalar bununla birlikte ağırlıkları nedeni ile zor işlenir, uygulamada kesintisiz bir radyasyondan korunma sağlamak için son derece yüksek dikkat gerektirir. Bu metot için Knauf Safeboard kurşunsuz alternatifler sunar: tasarımda daha esnek, işlemede daha kolay, genel tasarımda ekonomik ve güvenliği kanıtlanmış! Tasarımda net bir avantaj: güvenli, kurşunsuz radyasyondan koruyucu plaka, "normal" bir Alçıpan® gibi işlenebilir.

Avantajlar

• % 0 kurşunda % 100 radyasyon koruması

• Kurşun levha lamine edilmiş plakalara göre daha az ağırlık

• Asma tavanlar için de radyasyondan korunma ile birlikte yangından korunma

• Çok iyi ses yalıtımı

• Kolay işlenebilirlik ve bununla birlikte uygulama güvenliği

• Katlama ve bükme tekniği ile esnek tasarım

• Kurşun içeriği olmadığı için ilerideki imhasında çevre dostu

• Geleneksel kurşunlu tasarımlara oranla daha uygun maliyetli kullanım

Radyasyondan korunma plakaları sistemde Safeboard ıspatula ile büyük ölçüde normal Alçıpan®'lar gibi işlenebilir. Bunun dışında eşlenik olarak ses yalıtımı ve yangından korunma özellikleri sunarlar. Knauf Safeboard DIN EN 520'ye göre DF tipinde ve DIN 18180'e göre GKF tipinde radyasyondan korunma ek özelliğine sahip Alçıpan®'lardır.

X-ray ışınlarını tutma özelliğine sahip plakamız Safeboard'un ürün föyünü indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Safeboard Teknik Föyü

Kurşun Geçirmeyen Duvarlar

...

Yüksek Risk Potansiyeline Sahip Mekanlar

Kurşun geçirmez duvarlar yüksek tehlike potansiyeline sahip yerlerde güvenlik sunar - örneğin burada:

• Bankalar

• Kişisel güvenlik

• Büyükelçilikler

• Polis binaları

• Askeri tesisler

• Kamu binaları vb.

Knauf FB4 kurşun geçirmez duvarları Ulm Ateşli Silahlar Dairesi tarafından değerlendirildikten sonra DIN EN 1522 doğrultusunda FB4 NS direnç sınıfında sınıflandırılmıştır. Bunun anlamı şudur: En büyük tabanca kalibresi ile, 44'lü Remington Magnum ile, bir atışta da duvar kurşun geçirmeden kalır.

Knauf FB4 kurşun geçirmez duvarlar tek kademeli bir ayaklık olarak bir metal alt konstrüksiyondan, duvar boşluğunda çift kat Knauf Torro özel alçı elyaf levhalardan ve de çift taraflı çift tabakalı Knauf Diamant kaplamalardan meydana gelir. Alt konstrüksiyon çevresel olarak kuşatan parçalara bağlanmıştır. CW 75 metal ayaklıklı alt konstrüksiyonlara sahip seçenek daha incedir, CW 100'den olanlar buna karşılık daha iyileştirilmiş ses yalıtım değerlerine sağlamak için sönümlendirme maddeli ilave bir tabaka ile donatılabilir.

Hırsızlığı önleyici güvenlik duvarları

Yükselen koruma gereksinimi

Hırsızlığı önleyici duvarlar yüksek tehlike potansiyeline sahip yerlerde güvenlik sunar - örneğin burada:

• Bankalar

• Adli ıslah evleri

• Kamu binaları

• Firma binaları

• Kaliteli mallara ait satış mağazaları, örn. kuyumcular, elektronik vb.

Knauf güvenlik duvarları tek kademeli bir ayaklıktan ve Knauf Diamant plakalardan iki taraflı çift tabakalı (WK2) veya üç tabakalı (WK3) kaplamalardan meydana gelir. Kaplamalar arasında çelik sac ekler yatay olarak döşenmiştir. Knauf güvenlik duvarları böylece versiyonuna göre hırsızlığa karşı güvenliği VdS'ye göre (Sigorta Şirketleri Birliği) direnç sınıfları A veya N'ye benzer olan DIN V ENV 1627'den 1630'a kadar normlara göre WK3 veya WK2 sınıflandırmasına dahil olur.

İki veya üç tabakalı kaplama olup olmadığına göre güvenlik duvarları buna ek olarak F90 veya F120 yangına dayanıklılık sınıfına dahildir. İlave yapısal önlemler dikkat alındığında DIN 4102-3 doğrultusunda yangın duvarları olarak da sınıflandırılabilirler.

Ayaklık çevresel olarak sınırlayan parçalar ile birleştirilmiştir. Duvar ara boşluğu içine daha yüksek ses yalıtımı ve ısı yalıtımı gereksinimlerini yerine getirmek için başka sönümleme malzemeleri yerleştirilebilir. Knauf güvenlik duvarlarının içine kapıların montajı mümkündür, kapı açıklıklarının uygulaması daha sonra kapı üreticisinin bilgileri doğrultusunda gerçekleşir.

ÖNERİLEN ÜRÜNLER

 • Safeboard

  Safeboard

  X-ray ışınlarını tutma özelliğine ve ek olarak yüksek değerlerde ses yalıtımına sahip özel Alçıpan® çeşididir.

  Daha fazla bilgi için ürün föyünü inceleyiniz.
  Safeboard
 • Safeboard Derz Dolgusu

  Safeboard Derz Dolgusu

  Safeboard Alçıpan® çeşitlerinin birleşim yerlerinde kullanılan derz dolgusudur.


  Daha fazla bilgi için ürün föyünü inceleyiniz.
  Safeboard Derz Dolgusu

ÖNERİLEN SİSTEMLER

 • K131 Safeboard Bölme Duvar Sistemi

  K131 Safeboard Bölme Duvar Sistemi

  K131 Safeboard Bölme Duvar, tek dikmeli Duvar C Profili ve her iki tarafta tek kat 12,5 mm kalınlığında Safeboard Alçıpan® kullanılarak oluşturulan, içinde Duvar C Profil genişliğine göre uygun kalınlıkta yalıtım levhası bulunan x-ray ışınlarını tutan duvar sistemidir.

  Daha fazla bilgi için K131 Safeboard teknik föyünü inceleyiniz.
  K131
 • K132 Safeboard Bölme Duvar Sistemi

  K132 Safeboard Bölme Duvar Sistemi

  K132 Safeboard Bölme Duvar, tek dikmeli Duvar C Profili ve her iki tarafta çift kat 12,5 mm kalınlığında Safeboard Alçıpan® kullanılarak oluşturulan, içinde Duvar C Profil genişliğine göre uygun kalınlıkta yalıtım levhası bulunan x-ray ışınlarını tutan duvar sistemidir.

  Daha fazla bilgi içinK132 Safeboard teknik föyünü inceleyiniz.
  K132
 • K132D Safeboard Bölme Duvar Sistemi

  K132D Safeboard Bölme Duvar Sistemi

  K132D Safeboard + Diamant Bölme Duvar, tek dikmeli Duvar C Profili ve her iki tarafta tek kat 12,5 mm kalınlığında Safeboard ve üzerine tek kat en az 12,5 mm kalınlıkta Diamant Alçıpan® kullanılarak oluşturulan, içinde Duvar C Profil genişliğine göre uygun kalınlıkta yalıtım levhası bulunan x-ray ışınlarını tutan duvar sistemidir.

  Daha fazla bilgi için K132D Safeboard teknik föyünü inceleyiniz.
  K132D
 • W118 WK2 Diamant Bölme Duvar Sistemi

  W118 WK2 Diamant Bölme Duvar Sistemi

  W118 WK2 Bölme Duvar, tek dikmeli Duvar C Profili ve her iki tarafta en az 12,5 mm kalınlıkta çift kat Diamant Alçıpan® ve Alçıpan® çeşitleri arasında tek kat 0.50 mm kalınlıkta sac levha kullanılarak oluşturulan, içinde uygun kalınlıkta tek kat yalıtım levhası bulunan emniyet duvarıdır.

  Daha fazla bilgi için W118 WK2 Diamant teknik föyünü inceleyiniz.